יפעת כלכלה וחשבונאות משפטית

למעלה מ 30 שנות ניסיון במתן חוות דעת כלכלית וחשבונאית לארגונים חברות ועורכי דין.

החקירה והחשדות נגד נתניהו ניתוח

כל הנכתב להלן מבוסס על ניתוח מקצועי שלי, המבוסס על כשלושים שנות ניסיון בחקירות עבירות צווארון לבן, ועל סמך רסיסי מידע שנאספו מדיווחים התקשורת, וצורפו לתמונה אחת.

מהם חלקי הפאזל שאספתי מדיווחים שונים בעיתון הארץ?

ארי הרו מארגן תרומות הליכוד בארה"ב; ארי הרו דיווח ליועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה כי מכר את חברת הייעוץ שלו תמורת שלושה מיליוני דולרים; החברה של הרו נמכרה לחברה זרה, ובשם החברה הקונה, חתם על ההסכם אדם בשם ויקי דויטש, בכתובת שבה שכנה החברה הקונה נמצאת קליניקה של רופאה בשם ויקי דויטש; תמורת המכירה היתה צריכה להתקבל ב 12 תשלומים; שניים-שלושה תשלומים אכן הועברו להרו, אך הם לא עלו בקנה אחד עם חוזה המכירה. במשטרה התעורר החשד שמדובר בעסקה פיקטיבית. בדצמבר נפתחה נגדו חקירה.

הרו הציג את הסכם המכירה כדי לפתור בעיות של ניגודי עניינים, אבל המשטרה לא היתה מתעניינת בשאלה האם החברה של הרו נמכרה או לא מאספקט ניגוד העניינים. זה היה נפתר בבירור משמעתי בנציבות שירות המדינה.

חשדות המשטרה
ההערכה שלי היא שהמשטרה חושדת שהכספים שהרו קיבל מהמכירה, שכנראה לא היתה מכירה כלל, נותבו לנתניהו. מאחר שהודלף שגם בנו של נתניהו צפוי להיחקר ייתכן שהכספים שהרו העביר למשפחת נתניהו הועברו לבנו, כך שאם העסק יתגלה יקריב עצמו הבן במקום האבא. למי שלא זוכר, זה כבר קרה בעבר במשפחת שרון.

מה היה מקור הכספים: אם לא תמורת המכירה של חברת הייעוץ של הרו, אז כנראה כספים מתורמים של הליכוד שהרו כמצויין לעיל מארגנם, אחרי שפרטתי מהם המעשים שכנראה נחקרים על ידי המשטרה צריך לבדוק מהן העבירות הכרוכות במעשים אלו, אם בכלל יש עבירות, או כמו שאמר נתניהו בכנסת: בבל"ת.

אם העברות הכספים של הרו לראש הממשלה או לבנו מקורם מתמורת מכירת החברה של הרו ייתכן שיש פגם בכך שהרו, שהינו כפוף תפקודית לנתניהו מעביר לו כספים. אם זה המקרה, הרי שהרו יכול להגיד שהוא נתן מתנה לנתניהו. זו גירסה תמוהה, אולם מי יקבע להרו מה לעשות עם כספו? אם זו מתנה האם זו עבירה? מבחינת מס הכנסה מתנה לקרוב פטורה, ומתנה מלא קרוב גם פטורה, אם פקיד השומה שוכנע כי ניתנה בתום לב וללא קשר עסקי. עד עכשיו לא ידוע שבנוסף למשטרה גם רשויות מס הכנסה מעורבות בחקירה, או שמא זה עדיין נשמר בסוד, כך שכנראה כיווני החקירה הם אחרים.

מאחר והרו כבר נחקר פעמיים מאז חזרתו ארצה, ונמצא במעצר בית, אני מעריך כי המשטרה חושדת כי הרו לא קבל כספים מרוכש חברת הייעוץ שלו. הודלף שהמשטרה מסתייעת ב – FBI, ולכן אני משער כי המשטרה חושדת שמקורם של הכספים מאנשים פרטיים בארה"ב.

אם אכן הרו גייס כספים עבור נתניהו מתורמים של הליכוד, אבל הכסף לא שימש לצורכי מערכת הבחירות, אלא ניתן כמתנה לנתניהו ומשפחתו, האם זו עבירה פלילית כלשהי?

אם לאותם תורמים אין עסקים בארץ אין זו בעיה כי קשה לטעון לשוחד. בתי המשפט בארץ אמצו את התיזה של שוחד לעתיד בבחינת "שלח לחמך". אם כך אןתם אנשי עסקים "סינדלו" עצמם כי כל עוד נתניהו בשלטון הם לא יוכלו לעשות עסקים בישראל כי אז הם יהיו חשודים במתן שוחד ונגד נתניהו יוגשו אישומים בקבלת שוחד.

אם כך נשארנו איפוא עם המתנות, מוזרות אומנם אבל זו העובדה.

חוק שירות הציבור (מתנות), תש"ם-1979עוסק במתן מתנות לעובדי ציבור או לבן זוגו החי עמו או לילדו הסמוך על שולחנו. לא אכנס ללשון החוק אבל בעיקרון, אם עובד המדינה לא סרב לקבל המתנה ולא החזירה לנותנה, המתנה שייכת למדינה, או שעובד המדינה חייב לשלם לאוצר המדינה את שוויה.

עובד הציבור שהפר ביודעין חובה המוטלת עליו להודיע על קבלת מתנה דינו – קנס פי שלושה משווי המתנה ביום קבלתה .

סיכום התמונה המצטיירת עד כה מרסיסי המידע:

  1. ארי הרו גייס כספים מתומכי הליכוד בארה"ב;
  2. בהנחה שהתורמים אינם עושים עסקים בישראל, אין חשד לשוחד בתרומותיהם, והם בגדר מתנות בלבד;
  3. הרו נתן הכספים כמתנות לבנו של נתניהו, מתוך הנחה שחוק המתנות לא חל עליו, אם הבן אינו סמוך על שולחנו של נתניהו;
  4. אם יוכח כי הבן סמוך על שולחנו של נתניהו נעשתה הפרה של חוק המתנות;
  5. במידה ונתניהו לא דיווח על מתנות אלה כנדרש בחוק נעברה עבירה, ונתניהו יצטרך לשלם לאוצר קנס בסכום שהינו פי שלוש מסכום המתנה.

 

"הלבנת הון"
בעיתון עפות כותרות על חשדות להלבנת הון וכו'. גורמי אכיפת החוק משתמשים היום במילת הקסם "הלבנת הון" כמעט בכל עבירה, זאת כדי להבהיל את החשוד ואולי גם לעשות רושם על השופטים. לפי רסיסי העובדות שתארתי לעיל איני רואה כל יסוד לטענה על הלבנת הון. עבירה על חוק המתנות, שלדעתי זו העבירה הרלבנטית כרגע, אינה נמנית על העבירות המוגדרות כעבירות מקור בחוק לאיסור הלבנת הון.

מה שנשאר שנתניהו יצטרך לעשות את הדבר שלפי הרכילויות עליו הוא שונא יותר מכל: להכניס את היד לחשבון הבנק, כי למדנו שארנק ו/או כרטיס אשראי אין לו, ולשלם למדינה קנס של פי שלושה מהמתנות שקיבל מארו. הביתה הוא לא יילך.

* הכותב הינו רו"ח בועז יפעת, מומחה כלכלי המתמחה בביקורת חקירתית ובחוות דעת כלכליות משפטיות;

אודות

בועז יפעת, רואה חשבון בכיר ומומחה לכלכלה, חשבונאות משפטית וביקורת חקירתית, לשעבר סגן ניצב ביחידה הארצית לחקירות הונאה של משטרת ישראל. עם ניסיון של יותר מ-25 שנה בחקירות, ראיית חשבון, כלכלה ופיננסים, ואחרי שנים של התמחות ממוקדת בענף הביקורת החקירתית, הקמתי את משרד יפעת – כלכלה וחשבונאות משפטית.